De multi-specialist

De consultant die denkt dat hij in de pensioenwereld nog aan kan komen met de kennis die hij de afgelopen jaren verkregen heeft, komt bedrogen uit. De pensioenwereld staat mede dankzij de ‘woeker problematiek’ en de toetreding van de Premie Pensioen Instelling (PPI) al een tijd op zijn kop. De behoefte aan verandering is sterker dan ooit. Nu deze verandering in volle gang is, neemt ook de vraag naar een nieuw type specialist toe; de multi-specialist.

Sinds begin 2011 mogen Premie Pensioen Instellingen de markt betreden. Deze nieuwe pensioenuitvoerders zijn voor een belangrijk deel verantwoordelijk voor de verandering die we zien. Juist omdat deze instellingen verandering teweeg willen brengen, wordt er meer van de consultant gevraagd.
De online dienstverlening, het snel kunnen implementeren van wensen – zowel van de klant als de uitvoerder zelf – en het doel om kosten laag te houden, betekent dat de consultant, naast pensioenkennis, moet beschikken over een gedegen kennis van IT. De mate van automatisering bepaalt immers hoeveel handmatig werk er nodig is, maar ook hoe eenvoudig de klanten wijzigingen door kunnen geven en hoe actueel de getoonde informatie is. Om hierin een optimale ‘mix’ te creëren, moet de consultant begrijpen hoe het verzekeringsproces gekoppeld is aan de gekozen IT-oplossingen. Tot slot is ook commerciële kennis een vereiste. De markt vraagt om online inzicht in pensioenen en de mogelijkheid om zelf controle te houden over de oudedagsvoorziening. Portalen voor de klant en deelnemer moeten beschikbare informatie helder en transparant overbrengen. Denken vanuit de klantbehoefte is daarbij essentieel.

En waarom moet één iemand over al deze kennis beschikken? Juist omdat het snel kunnen implementeren een bepalende factor is voor het succes van de uitvoerder. Er is geen tijd voor een specificatieperiode van drie maanden, laat staan voor een uitgebreide testperiode. De multi-specialist zorgt ervoor dat er kritisch naar voorstellen en wensen gekeken wordt, weet specifieke kennis van personen in de organisatie samen te brengen én heeft zijn blik gericht op de toekomst. Alleen zo komt de pensioenwereld vooruit!

Laat wat van je horen

*